25/06/2026 0 Kommentarer
Sogneudflugt til Christiansfeld og Haderslev Domkirke
Sogneudflugt til Christiansfeld og Haderslev Domkirke

Sogneudflugt til herrnhutterbyen Christiansfeld og Haderslev Domkirke pris 490 kr.
En tur til Christiansfeld er en rejse tilbage til en unik historisk og romantisk perle i Sønderjylland. Byen er berømt for sin enestående, symmetriske arkitektur bygget af Brødremenigheden (herrnhuterne), og den er fuldt fortjent optaget på UNESCOs Verdensarvsliste.
Vi skal besøge:
Salshuset (Brødremenighedens Kirke): Byens imponerende kirke midt i byen. Den er kendt for sit smukke kirkerum uden hverken tårn eller alter og det ikoniske sandgulv.
Søstrehuset og Museet, der i dag fungerer som ramme om Museum Koldings formidling og lære om byens spændende grundlæggelse i 1773 af Christian d. 7.
Gudsageren: Byens unikke kirkegård. Den er oprettet efter strenge principper, hvor alle gravsten er ens, og hvor mænd og kvinder begraves hver for sig. Et fredfyldt og stemningsfuldt sted omkranset af gamle lindetræer.
De Originale Honningkager og herrnhutterstjernerne: Intet besøg i Christiansfeld uden at smage de verdensberømte Christiansfeld Honningkager. De originale kager, der bages efter hemmelige krydderiopskrifter, kan købes i det lokale honningkagebageri. Der er også mulighed for at købe en af de smukke herrnhutterstjerner, til inde og ude, som er dekorative hele året.
Der er mulighed for en tur rundt i byen på egen hånd, inden vi fortsætter til Den gamle Grænsekro uden for Christiansfeld, hvor vi spiser en 2 retters menu med et glas vin/øl/vand.
Herefter går turen til Haderslev Domkirke, hvor vi skal på rundvisning ved en af kirketjenerne og på Hotel Norden får vi kaffe og kage inden vi vender hjem til Sanderum.
Program for dagen:
Medbring gode sko, tøj efter vejret, en paraply og højt humør.
Dagsturen ledes af sognepræst Pernille Svendsen på vegne af Sanderum Menighedsråd.
8.00-8.30 Rundstykke og kaffe i sognegården
8.40-9.00 Morgensang i kirken
9.00-10.00 Kørsel til Christiansfeld
10.15-11.45 Rundvisning om byens historie, kirke, Gudsageren og brødremenigheden, søsterhuset
11.45-12.15 På egen hånd i byen og mulighed for køb af honningkager og herrnhutter stjerner.
12.15-12.30 Kørsel til Den Gamle Grænsekro udenfor Christiansfeld
12.30-14.00 Frokost – 2 retters menu.
14.00-14.30 Kørsel til Haderslev Domkirke
14.30-15.00 Rundvisning i Domkirken ved kirketjener
15.00-15.15 Kørsel til Hotel Norden Haderslev
15.15-16.00 Kaffe og kage på Hotel Norden
Tilbage i Sanderum omkring 17.15-17.30
Tilmelding inkl. betaling skal ske senest d. 20. august via dette link:
https://forms.churchdesk.com/f/hSQaz2BHGX
Kommentarer