Højskoledag: Frans af Assisi og jagten på lykken

Højskoledag: Frans af Assisi og jagten på lykken

Højskoledag: Frans af Assisi og jagten på lykken

Lørdag 10. oktober 2026, kl. 09:30
Sanderum Kirke, Sanderumvej 129, 5250 Odense SV
Ved sognepræst Pernille Svendsen

Frans af Assisi og jagten på lykken.

Kom med til højskoledag i sognegården, i selskab med præst og forfatter Lene Højholt og filosof og forfatter Jacob Birkler.

Vi skal stifte bekendtskab med én af de mest indflydelsesrige skikkelser i kirkens historie, Frans af Assisi, som med sit enkle liv, glæde ved naturen og skarpe minimalisme stadig inspirerer mennesker til at finde vej gennem livet. Lene Højholt arrangerer rejser og retræter til Assisi. Jacob Birkler vil udfordre os i jagten på lykken. For hvad sker der egentlig, når drømmen går i opfyldelse? Når lykken ikke længere er et fatamorgana, men den oase, man har vandret mod og nu står foran. Er lykken en aktivitet eller en tilstand? Kommer den udefra eller indefra? Og hvordan hænger lykke sammen med alder, køn, penge, personlighed og relationer?

Man forventer varig lykke, men ofte forsvinder den hurtigt igen.  Jacob Birkler trykprøver tidens besættelse af lykke og afslører, hvorfor vores jagt ofte er forgæves. Måske erfarer vi lykken bedst, når vi holder op med at lede efter den.

Vi begynder med kaffe og rundstykker. Mellem foredragene spiser vi frokost sammen.

Organist Ida Hovalt Jensen står for musikken. En spændende dag med fordybelse og inspiration til hverdagen.

Tilmelding inkl. deltagerbetaling på 130 kr. senest mandag d. 28. september via dette link: https://forms.churchdesk.com/f/Xno4FUqyDl

Tilmeldingen er bindende af hensyn til frokosten.

Sognepræst Pernille Svendsen

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed