Åbent Hus: Størst er kærligheden - men lige efter kommer humoren

Åbent Hus: Størst er kærligheden - men lige efter kommer humoren

Åbent Hus: Størst er kærligheden - men lige efter kommer humoren

Onsdag 18. november 2026, kl. 14:00
Sanderum Kirke, Sanderumvej 129, 5250 Odense SV

Størst af alt er kærligheden – men lige derefter kommer humoren

Et underholdende og tankevækkende foredrag af Peter Borberg om humor og livsvisdom i den tredje alder.

Peter Borberg er journalist, forfatter og foredragsholder.
Han er uddannet mag.art. i nordisk sprog og litteratur og brænder for den levende fortælling om store kulturpersonligheder. Han garanterer, at publikum både får noget at tænke over og noget at grine af.


Titlen på dette foredrag stammer fra forfatteren Lise Nørgaard. Hun blev 105 år. Måske var hendes uforlignelige humor med til at sikre hende et langt liv.

Foredraget går på opdagelse i humoren i den tredje alder – fortalt i en levende blanding af præsentationer og anekdoter fra nogle af historiens største humorister. Fra Storm P. over Piet Hein til Charles Chaplin, Johannes Møllehave, Benny Andersen og mange, mange flere.

Derudover byder foredraget på et væld af livsbekræftende eksempler på den humor, der udspiller sig i det daglige seniorliv, og som giver tilværelsen kolorit, alt imens håret bliver gråt. 

Kort sagt et foredrag, der både giver masser af grin og stof til eftertanke.

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed